tr?id=481253120167201&ev=PageView&noscript=1

Test funko

Lato to czas relaksu, odpoczynku i beztroskich chwil spędzanych na plaży, w górach czy w ogrodzie. Idealnym towarzyszem tych momentów może być dobra książka. Przedstawiamy listę najlepszych książek na wakacje, które zapewnią Wam niezapomniane chwile i przeniosą w różnorodne światy literackie. W artykule znajdziecie propozycje zarówno dla miłośników klasyki, jak i tych, którzy szukają czegoś nowego i ekscytującego.

Najlepsze książki na wakacje – top 3

1. „Wschód” - Andrzej Stasiuk

„Wschód” to książka, która zabiera czytelnika w podróż po rozległych przestrzeniach Europy Wschodniej i Azji. Andrzej Stasiuk snuje refleksje o historii, kulturze i codziennym życiu ludzi zamieszkujących te regiony. Autor doskonale oddaje klimat miejsc, które odwiedza, a jego literacki styl sprawia, że każda strona to prawdziwa uczta dla wyobraźni.

2. „Małe życie” - Hanya Yanagihara

„Małe życie” to poruszająca historia o przyjaźni, bólu i przetrwaniu. Opowiada o czwórce przyjaciół, którzy po studiach przeprowadzają się do Nowego Jorku i zmagają się z wyzwaniami dorosłego życia. Książka ta to prawdziwa emocjonalna podróż, która porusza serca i zmusza do refleksji nad ludzką naturą.

2. „Małe życie” - Hanya Yanagihara

3. „Cień wiatru” - Carlos Ruiz Zafón

„Cień wiatru” to pierwsza część cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek”. Historia zaczyna się w Barcelonie po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to młody Daniel Sempere odkrywa tajemniczą książkę w zapomnianej bibliotece. Jego życie zmienia się nieodwracalnie, gdy zaczyna odkrywać sekrety związane z jej autorem. Zafón stworzył pełną magii i tajemnic opowieść, która wciąga bez reszty.

Najlepsze książki na wakacje - 3. „Cień wiatru” - Carlos Ruiz Zafón

Najlepsze książki na wakacje – miejsca 4-10

4. „Wielki Gatsby” - F. Scott Fitzgerald

„Wielki Gatsby” to klasyka literatury amerykańskiej, która idealnie nadaje się na letnie popołudnia. Opowiada historię Jaya Gatsby'ego, tajemniczego milionera, który organizuje wystawne przyjęcia w nadziei na odzyskanie dawnej miłości. Fitzgerald maluje obraz dekadenckiego Nowego Jorku lat 20. XX wieku, w którym glamour i bogactwo kryją głęboką melancholię.

Najlepsze książki na wakacje - 4. „Wielki Gatsby” - F. Scott Fitzgerald

5. „Normalni ludzie” - Sally Rooney

„Normalni ludzie” to współczesna powieść obyczajowa, która porusza tematykę miłości, tożsamości i relacji międzyludzkich. Główna bohaterka, Marianne, i jej przyjaciel Connell, na przestrzeni lat przeżywają wzloty i upadki swojego związku. Rooney stworzyła głęboko poruszającą opowieść, która z pewnością zainteresuje każdego czytelnika.

Najlepsze książki na wakacje – 5. „Normalni ludzie” - Sally Rooney

6. „Sto lat samotności” - Gabriel García Márquez

„Sto lat samotności” to jedno z najważniejszych dzieł literatury światowej, które przenosi nas do magicznego realizmu Kolumbii. Powieść opowiada historię siedmiu pokoleń rodziny Buendía, zamieszkującej fikcyjne miasteczko Macondo. Márquez tworzy epicką sagę, pełną niezwykłych wydarzeń i barwnych postaci, które na długo pozostają w pamięci czytelnika.

Najlepsze książki na wakacje - 6. „Sto lat samotności” - Gabriel García Márquez

7. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” - Stieg Larsson

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to pierwszy tom trylogii „Millennium”. Mikael Blomkvist, dziennikarz śledczy, i Lisbeth Salander, genialna hakerka, łączą siły, aby rozwikłać zagadkę zaginionej przed czterdziestu laty Harriet Vanger. Książka pełna jest napięcia, intrygi i zaskakujących zwrotów akcji, co sprawia, że trudno się od niej oderwać.

Najlepsze książki na wakacje – 7. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” - Stieg Larsson

8. „Pamiętnik” - Nicholas Sparks

„Pamiętnik” to wzruszająca historia miłości, która przetrwała próbę czasu. Opowiada o Noah i Allie, którzy zakochują się w sobie jako młodzi ludzie, ale los rozdziela ich na wiele lat. Spotykają się ponownie po latach, ale czy ich miłość będzie w stanie przetrwać wszystkie przeszkody? Sparks napisał piękną, romantyczną opowieść, która porusza serca.

Najlepsze książki na wakacje – 8. „Pamiętnik” - Nicholas Sparks

9. "Zmierzch" - Stephenie Meyer

"Zmierzch" to romansowa saga, która wciąga czytelników w świat miłości, tajemnic i nadprzyrodzonych istot. Główna bohaterka, Bella Swan, przenosi się do małego miasteczka Forks, gdzie poznaje przystojnego i tajemniczego Edwarda Cullena. Ich miłość staje się punktem centralnym serii, która porusza serca i wywołuje burzę emocji. Meyer stworzyła wciągającą opowieść o niezwykłej miłości, która trwa wiecznie.

Najlepsze książki na wakacje – 9. "Zmierzch" - Stephenie Meyer

10. „Złodziejska magia” - Trudi Canavan

„Złodziejska magia” to pierwszy tom trylogii „Prawo Milenium”. Opowiada historię Tyena, studenta archeologii, który odkrywa magiczną księgę mającą własną świadomość, oraz Rielle, młodej kobiety z kraju, gdzie używanie magii jest zabronione. Canavan stworzyła fascynujący świat pełen magii, intryg i niebezpieczeństw, który wciąga od pierwszych stron.

Najlepsze książki na wakacje – 10. „Złodziejska magia” - Trudi Canavan

Najlepsze książki na wakacje – miejsca 11-20

11. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” - J.K. Rowling

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to pierwszy tom jednej z najbardziej uwielbianych serii książkowych na świecie. Opowiada historię młodego czarodzieja, który dowiaduje się o swoim niezwykłym pochodzeniu i wyrusza do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Rowling stworzyła magiczny świat, który fascynuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Najlepsze książki na wakacje –  11. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” - J.K. Rowling

12. „Nieznośna lekkość bytu” - Milan Kundera

„Nieznośna lekkość bytu” to filozoficzna powieść, która porusza tematy miłości, wolności i przeznaczenia. Kundera przenosi nas do Pragi lat 60. i 70. XX wieku, gdzie śledzimy losy czwórki bohaterów uwikłanych w skomplikowane relacje. Książka ta zmusza do refleksji nad sensem życia i naszych wyborów.

Najlepsze książki na wakacje – 12. „Nieznośna lekkość bytu” - Milan Kundera

13.„Kobieta w oknie” - A.J. Finn

„Kobieta w oknie” to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który opowiada historię Anny Fox, agorafobicznej kobiety, która obserwuje swoich sąsiadów przez okno. Gdy widzi coś, czego nie powinna, jej życie zmienia się w koszmar. Finn stworzył mroczną i wciągającą opowieść pełną zaskakujących zwrotów akcji.

Najlepsze książki na wakacje – 13.„Kobieta w oknie” - A.J. Finn

14. „Światło, którego nie widać” - Anthony Doerr

„Światło, którego nie widać” to opowieść o losach dwóch młodych ludzi podczas II wojny światowej. Marie-Laure, niewidoma dziewczynka z Francji, i Werner, chłopiec z Niemiec, którzy w niezwykły sposób splatają swoje losy. Doerr stworzył piękną, poetycką narrację, pełną emocji i niezwykłych obrazów.

Najlepsze książki na wakacje – 14. „Światło, którego nie widać” - Anthony Doerr

15. „Droga” - Cormac McCarthy

„Droga” to przejmująca powieść postapokaliptyczna, która opowiada o ojcu i synu podróżujących przez zniszczony świat w poszukiwaniu bezpieczeństwa. McCarthy stworzył surową i brutalną, ale jednocześnie piękną opowieść o miłości, przetrwaniu i nadziei. Książka ta to prawdziwa emocjonalna podróż, która zmusza do refleksji nad sensem życia.

Najlepsze książki na wakacje – 15. „Droga” - Cormac McCarthy

16. „Małe ogniska” - Celeste Ng

„Małe ogniska” to współczesna powieść obyczajowa, która porusza wiele ważnych tematów, takich jak rodzina, tożsamość i tajemnice. Akcja toczy się w spokojnym przedmieściu Shaker Heights, gdzie z pozoru idealne życie mieszkańców zaczyna się komplikować po przyjeździe tajemniczej artystki i jej córki. Ng stworzyła głęboko poruszającą historię, która z pewnością zainteresuje każdego czytelnika.

 Najlepsze książki na wakacje – 16. „Małe ogniska” - Celeste Ng

17. „Czas żniw” - Samantha Shannon

„Czas żniw” to pierwszy tom serii fantastycznej, która przenosi nas do dystopijnego świata, w którym ludzkość jest kontrolowana przez nadprzyrodzone siły. Główna bohaterka, Paige Mahoney, odkrywa swoje niezwykłe zdolności i wplątuje się w sieć intryg i walki o przetrwanie. Shannon stworzyła fascynujący świat pełen magii i niebezpieczeństw, który wciąga od pierwszych stron.

Najlepsze książki na wakacje – 17. „Czas żniw” - Samantha Shannon

18. „Król kruków” - Maggie Stiefvater

„Król kruków” to pierwszy tom serii „The Raven Cycle”, która łączy elementy fantasy, mitologii i tajemnicy. Główna bohaterka, Blue Sargent, mieszka w rodzinie wróżek, ale sama nie posiada żadnych nadprzyrodzonych zdolności. Wszystko się zmienia, gdy spotyka grupę chłopców z prestiżowej szkoły, którzy poszukują legendarnego króla kruków. Stiefvater stworzyła niezwykle klimatyczną i tajemniczą opowieść, która wciąga bez reszty.

Najlepsze książki na wakacje – 18. „Król kruków” - Maggie Stiefvater

19. „Pani Bovary” - Gustave Flaubert

„Pani Bovary” to klasyczna powieść, która porusza tematykę niespełnionych marzeń i poszukiwania szczęścia. Emma Bovary, główna bohaterka, marzy o życiu pełnym luksusu i romantyzmu, ale jej rzeczywistość jest znacznie bardziej prozaiczna. Flaubert stworzył głęboką i poruszającą analizę ludzkiej natury i społecznych norm.

Najlepsze książki na wakacje – 19. „Pani Bovary” - Gustave Flaubert

20. „Morze spokoju” - Katja Millay

„Morze spokoju” to współczesna powieść obyczajowa, która opowiada historię Nastasji i Josha, dwojga młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć siebie po przeżytych traumach. Millay stworzyła piękną i wzruszającą opowieść o miłości, przebaczeniu i odbudowie życia po tragedii. To idealna lektura na letnie wieczory, która porusza serca i daje nadzieję.

Najlepsze książki na wakacje – 20. „Morze spokoju” - Katja Millay

Książki idealne na wakacje - podsumowanie

Wakacje to idealny czas, aby zanurzyć się w świecie literatury i odkrywać nowe, fascynujące historie. Mamy nadzieję, że nasza lista najlepszych książek na wakacje dostarczy Wam wielu niezapomnianych chwil i przeniesie w różnorodne światy literackie. Niezależnie od tego, czy lubicie klasykę, kryminały, romanse, czy fantastykę, z pewnością znajdziecie tu coś dla siebie. Życzymy udanej lektury i pięknych wakacyjnych chwil z książką w ręku!